جستجوگر

نویسندگان

آمارگیر

 • :: آمار مطالب
 • کل مطالب : 152
 • کل نظرات : 38
 • :: آمار کاربران
 • افراد آنلاين : 2
 • تعداد اعضا : 294
 • :: آمار بازديد
 • بازديد امروز : 1,009
 • گوگل امروز : 2
 • بازديد هفته : 1,009
 • بازديد سال : 135,055
 • بازديد کلي : 1,184,922
 • :: اطلاعات شما
 • آي پي : 100.28.132.102
 • مرورگر :
 • سيستم عامل :

تبلیغات متنی

  کدستان http://moisrex.rozblog.com/

  روزیکس http://www.rozex.rozblog.com/

  آکــــــو http://acoo.ir/

  سه نفری http://www.3nafari.ir/

عنوان پاسخ بازدید توسط
41 5073 ramsar
4 1543 admin
15 3502 admin
4 1750 sazgar
3 2095 ghorbanpour
5 30927 admin
1465 68536 admin
0 1149 anita
0 1043 anita
0 989 anita
0 1020 anita
0 1044 anita
0 998 mahla

دلکش، خواننده سبک موسیقی سنتی اهل ایران است که از او به عنوان «زن حنجره طلایی» و «بانوی آواز ایران» یاد می‌شود.

عصمت باقرپور پنبه‌زن بابُلی (بارفروش) (زادهٔ ۷ اسفند ۱۳۰۲ در بابل، درگذشتهٔ ۱۱ شهریور ١٣٨٣ در تهران) با نام هنری دلکش، خواننده سبک موسیقی سنتی اهل ایران است که از او به عنوان «زن حنجره طلایی» و «بانوی آواز ایران» یاد می‌شود. نام هنری «دلکش» را روح‌الله خالقی برای او برگزید؛ دلکش نام گوشه‌ای از دستگاه ماهور است. او ترانه‌هایش را تنها به دو زبان فارسی و مازندرانی خوانده‌است. وی همچنین به ترانه‌سرایی هم می‌پرداخت و این کار را با تخلص «نیلوفر» انجام می‌داد. ازجمله ترانه‌هایی که او خود نوشته و خوانده، ترانهٔ «ساز شکسته» است.
او در غروب ۱۱ شهریور ۱۳۸۳ در تهران درگذشت و جنازه‌اش پس از چهار روز در امامزاده طاهر کرج به خاک سپرده شد. در صدا و سیمای جمهوری اسلامی خبری از درگذشت او گفته نشد و تنها چند روزنامه دربارهٔ او مطالبی کوتاه نوشتند.

کودکی و زندگی شخصی:

دلکش در هفتم اسفند ۱۳۰۳ در خانوادهٔ پرجمعیت یک بازرگان پنبه در بابل به‌دنیا آمد. او از همان دوران کودکی استعداد خود را در خوانندگی نشان داد و هر جا که بچه‌های محل و مدرسه دور هم گرد می‌آمدند، او آغاز به خواندن می‌کرد و بچه‌ها هم دست می‌زدند. کمی که بزرگ‌تر شد، در مجالس و مهمانی‌های خانوادگی می‌خواند. او تا دوازده‌سالگی، بدون آن‌که به مدرسه برود و سواد بیاموزد، در بابل ماند. هنگامی که عصمت دوازده سال داشت پدرش درگذشت و با وجود هفت دختر و سه پسر، مادر آنها دیگر توانایی نگه‌داری فرزندان را نداشت. پس تصمیم گرفت تا او را به نزد یکی از دخترانش در تهران بفرستد تا در آنجا بتواند درس بخواند. پس بقچه‌ای شامل کمی خوراک آماده کرد و عصمت را به دست یکی از دوستان شوهرش، که رانندهٔ کامیون بود و از مازندران به تهران برنج می‌برد، سپرد. او کنار دست راننده نشست و به تهران رسید. رانندهٔ کامیون او را در محلهٔ سرچشمه پیاده کرد و به خواهرش سپرد.
عصمت در تهران با خواهرش «مولود» به مازندرانی سخن می‌گفت و با همان زبان از خواهرش خواست تا او را به مدرسه بگذارد تا تحصیل کند. خواهرش او را به خیابان ناصرخسرو برد و در دبستان نام‌نویسی کرد. هنگامی که عصمت دبستان را آغاز کرد، دوازده سال سن داشت و همین باعث شد تا سوژهٔ متلک‌های هم‌کلاسی‌ها شود. اما او به این مسائل توجهی نداشت و بسیار زود خود را به کلاس پنجم دبستان رساند. عصمت در دبستان اردیبهشت، واقع در خیابان ناصر خسرو، تحصیلات ابتدایی را گذراند و جزو اولین دانش‌آموزان دختر بود که در شانزده‌سالگی به سلک پیشاهنگی پیوست. در همین دوران بود که ظهرالدینی، معلم موسیقی مدرسه، هنگام آموزش سرودهای رایج آن دوران به شاگردان از قدرت و طنین صدای عصمت شانزده‌ساله شگفت‌زده شد. معلم مدرسه دختر جوان را به هنرستان موسیقی ملی آن دوران برد و از استادان هنرستان خواست تا صدای عصمت را بشنوند. روح‌الله خالقی، پس از چند آزمایش، به قابلیت‌های صدای او پی برد و بدین‌ترتیب دلکش از سال ١٣١٩ در مدرسهٔ موسیقی به تحصیل آواز پرداخت. از بلنداقبالی‌های عصمت جوان آن بود که آموزش او به دست عبدالعلی وزیری سپرده شد. عبدالعلی وزیری، پسرعموی کلنل علینقی وزیری، بانی نخستین مدرسهٔ موسیقی نوین در ایران بود و درعین‌حال از نزدیک‌ترین دست‌پرورده‌های او. عصمت تخلص هنریِ بدیع و پرمسمای خود را نیز مدیون استادش عبدالعلی خان بود. دلکش در دوران چهارسالهٔ تحصیل از محضر دیگر استادان برجستهٔ آن دوران بهره جست که از این میان باید مشخصاً از علی‌اکبر خان شهنازی و ابوالحسن صبا یاد كرد. صبا، ضمن آموزش ریتم و جمله‌بندی‌های آوازی به دلکش، موجبات آشنایی وی را با یکی از برجسته‌ترین و بااستعدادترین شاگردان خود به نام مهدی خالدی فراهم ساخت. این آشنایی، که نخستین دوران زندگی هنریِ هم دلکش و هم مهدی خالدی را رقم زد، با استخدام دلکش در رادیو تهران در اوایل ١٣٢٤ آغاز شد و هفت سال بعد در ١٣٣١ پایان گرفت. این دوران هفت‌ساله، که راه را برای ورود دلکش و خالدی به جرگهٔ برترین‌های موسیقی ایرانی گشود، بدون تردید از درخشان‌ترین و پربارترین دوران‌های موسیقی معاصر ایران محسوب می‌شود.
دلکش دو بار ازدواج كرد. بار نخست با شاپور یاسمی و بار دوم با داریوش فزونمایه. وی از وصلت دومش صاحب فرزند پسری شد به نام «سهیل». ازدواج با شاپور یاسمی، فرزند رشید یاسمی، ادیب مشهور و برادر سیامک یاسمی، سینماگر و فیلمساز دهه‌های ٣٠ و ٤٠، دلکش را به سینما هم کشاند و درمجموع در ۱۰ فیلم ظاهر شد؛ فیلم‌هایی که گرچه سرگرم‌کننده بودند، ولی در ردیف آثار تأثیرگذار سینمای ایران قرار نمی‌گیرند. هنر آواز دلکش اما برعکس، تأثیرگذار بود.

  از راست: پرویز خطیبی، زینت مؤدب و دلکش. آهنگ مشهور «بردی از یادم» دلکش را پرویز خطیبی سروده‌است.
از راست: پرویز خطیبی، زینت مؤدب و دلکش. آهنگ مشهور «بردی از یادم» دلکش را پرویز خطیبی سروده‌است.

جایگاه دلکش در موسیقی معاصر ایران:

دلکش درواقع بیش از آنکه نام هنری عصمت باقرپور باشد، نام دورانی درخشان از موسیقی ایرانی در یک‌‌صد سال اخیر است. دورانی که او در پدیدآمدنش نقشی به‌سزا داشت. دورانی که مشترکاً به نام او و مهدی خالدی رقم خورده و بازشناخته می‌شود.  در تاریخ موسیقی معاصر ایران خوانندگانی که آوازه‌شان ایران‌گیر شده و آثارشان مرز سه نسل را درنوردیده‌است از تعداد انگشتان یک دست فراتر نمی‌رود. بی‌گمان عصمت باقرپور یکی از آنان است. دلکش همواره مورد ستایش دیگر بزرگان موسیقی ایران و همکاران و هم‌دوره‌هایش بود. غلامحسین بنان، که خود آثار مشترکی با دلکش اجرا کرده‌است، در مصاحبه‌ای از او به نام «خوانندهٔ درجه اول زنِ» دوران خود یاد می‌کند. محمودی خوانساری نیز به نوبهٔ خود بر این باور بود که " بسیاری از خوانندگان مرد باید بنشینند و با گوش سپردن به آواز دلکش راه‌ورسم صحیح خواندن را بیاموزند. تأثیر شیوهٔ آوازیِ دلکش، هم نزد هم‌دوره‌هایش مشهود بود و هم نزد خوانندگانی که در دوران کناره‌گیری‌اش به جرگهٔ هنر پیوستند. در گروه اول باید از پروین، الهه و یاسمین نام برد که گرچه فعالیتشان ده سالی پس از دلکش آغاز شده‌بود، بااین‌حال هم‌دوره‌های دلکش به‌شمار می‌روند، چون عمدهٔ کارهای هنری ایشان نیز کمابیش محصول همان مقطع زمانی، یعنی دو دههٔ ٣٠ و ٤٠، است. هر سهٔ آنان بر تأثیر دلکش گواهی داده‌اند. یاسمین در مصاحبه‌ای که اخیراً از او در دسترس عموم قرار گرفته می‌گوید تا چه اندازه درصدد الهام‌پذیری از دلکش بوده‌است و چهچهه‌ها و فرود و فرازهایش متأثر از او هستند.
الهه، دیگر خوانندهٔ سرشناس، که سه سال پس از مرگ بانو دلکش از دنیا رفت، در مصاحبه‌ای با علی تابش در سال ١٣٥٣ دلکش را پس از قمرالملوک وزیری بزرگ‌ترين خوانندهٔ زن می‌داند: «من برای قمرالملوک وزیری احترام قائلم، برای اینکه قدمی که او برداشت آن شرایطی که کسی نمی‌توانست بیاید بخواند ولی بعد از او همه باید بدانند خانم دلکش خوانندهٔ پرقدرت و مسلط بود.»
در گروه دوم باید مشخصاً از هایده یاد کرد که در جایی گفته‌بود: «من خواندن آواز و تصنیف را درواقع ازطریق رادیو و شنیدن صدای بانوی آواز ایران، خانم دلکش، آموختم.»
اما سیمین غانم را نیز نباید از خاطر برد. وی گرچه شهرت خود را مدیون ترانه‌های پاپ و آثار بابک بیات، فریدون شهبازیان و فریبرز لاچینی است، اما در آغاز کارش به‌مدد علی تجویدی قصد داشت درست پا جای پای دلکش بگذارد. شباهت فراوان صدایش به دلکش و پیروی آشکار از سبک و شیوهٔ او، سیمین غانم را به‌عنوان دلکشی دیگر به ایرانِ پایان دههٔ ٤٠ و آغاز دههٔ ٥٠ می‌شناساند. بااین‌حال، وی ازلحاظ تکنیکی با دلکش فاصله داشت و هرگز در آوازهای کلاسیک ایرانی طبع خود را نیازمایید. پس از بازخوانی چند ترانهٔ مشهورِ دلکش، سیمین غانم به جرگهٔ خوانندگان پاپ پیوست. اما هرازچندگاهی آهنگ‌هایی از آهنگسازان برجستهٔ موسیقی کلاسیک ایرانی اجرا می‌کرد و می‌کوشید شیوه‌ای مجزا از دلکش برای خود بجوید. با‌این‌حال، وی همواره زیر سایهٔ سنگین دلکش باقی‌ ماند.

طبع‌آزمایی دلکش در گونه‌های موسیقایی:

گرچه دلکش را باید از برجسته‌ترین خوانندگان کلاسیک ایرانی دانست، بااین‌حال نمی‌توان از یاد برد که وی در گونه‌های موسیقایی متفاوت و گاه متضاد نیز طبع‌آزمایی می‌کرد. جدای از موسیقی آوازی و آثار کلاسیک ایرانی، دلکش ترانه‌هایی نزدیک به سبک جاز می‌خواند و در اجرای این‌گونه آهنگ‌ها همان اندازه تسلط به‌خرج می‌داد که در موسیقی کلاسیک ایرانی. به علاوه دلکش را باید احیاگر «غزل‌های کوچه‌باغی» دانست، شیوه‌ای پرقدمت که تا پایان دوره قاجار رواج داشت و رندان پاکباز، دست‌شستگی از تعلقات را بدان شیوه به گوش دیگران می‌رساندند. دلکش لحن رندانه را که ویژگی اصلی این شیوه است حفظ نمود، اما با افزودن آرایه‌های آواز کلاسیک بر آن، رنگ نویی به «غزل‌های کوچه‌باغی» بخشید. گوشه‌های مویه و مخالف در دستگاه سه گاه، مایه تقریباً همیشگی کوچه‌باغی به حساب می‌رفت. یکی از عالی‌ترین نمونه‌های این شیوه را دلکش روی مخمس کفاش خراسانی با مطلع «چه دیدی از من سنگین‌دل بی‌اعتبار آخر» پیاده کرده است.

ویژگی‌های صدای دلکش:

فراتر از اغراق‌ورزی‌های رایج در زمینه قدرت صدای دلکش که عموماً ناشی از خیال‌پردازی هستند ( مثل اینکه صدایش چلچراغ‌ها را می‌لرزانده یا این‌که باعث از کار افتادن میکروفن می‌شده...) باید پذیرفت که فیزیک صدای او (یعنی گستره، حجم و کشش آن) ویژگی‌های غیرمتعارفی دارد. دلکش فاصله دو اکتاو را با صدای عادی یا اصطلاحاً آن‌گونه که در موسیقی غربی گفته می‌شود با «صدای سینه» chest voice می‌پوشاند. یعنی از نت «می» بین خط سوم و چهارم حامل با کلید »«فا» تا نت «می» بین خط چهارم و پنجم حامل با کلید «سل». به‌علاوه آن‌که دلکش می‌توانست این فضای دو اکتاو را با اجرای صدای فوسه تا سه اکتاو بالا ببرد و این گستره صدایی را باید استثنایی دانست. به همین لحاظ، دامنه صدای دلکش را نمی‌توان در چهارچوب تقسیم‌بندی‌های عمومی قرار داد. گر چه بخش اصلی صدای او در محدوده آلتو واقع شده اما او می‌توانست به‌آسانی بخشی از فضاهای تنور و متسو سوپرانو را نیز بپوشاند. آنچه زنده‌یاد غلامحسین بنان در مورد صدای دلکش گفته مؤید همین نکته است : «وقتی دلکش می‌خواند انگار که آواز دوصدایی اجرا می‌شود و شنونده تصور می‌کند که صدای بم مربوط به خواننده مرد و صدای زیر مربوط به خواننده زن است.»

تکنیک آوازی دلکش:

از آنجا که بخش عمده آثار دلکش در موسیقی کلاسیک ایرانی است، نخست باید تکنیک او را در این چهارچوب بررسی کرد. دلکش ساختارهای ردیفی موسیقی ایرانی را زیر نظر عبدالعلی وزیری آموخته بود. شیوه عبدالعلی وزیری در آموزش ردیف به پیروی از مکتب پسرعمویش کلنل علینقی وزیری بیش از آنکه بر پایه ازبرکردن طوطی‌وار آوازها باشد، مبتنی بر درک و شناخت گوشه‌های سازنده بود و دلکش طی چهار سال تحصیل در مکتب وزیری به این درک و شناخت دست یافته، مسیرهای گذر در نغمات ردیفی را به نیکی آموخته بود. نقش مکتب وزیری در بالندگی آواز و قوام‌یافتگی صدای دلکش آنجا آشکارتر می‌شود که بدانیم دلکش خود شیفته زنده‌یاد روح‌انگیز، از دست‌پروردگان طراز اول مکتب کلنل وزیری، بود و در پردازش آوازهایش از او تأثیر بسیار می‌پذیرفت. جای پای روح‌انگیز در برخی از فرازهای آواز دلکش کاملاً هویدا است. روح‌انگیز برخی از گوشه‌های ردیف‌سازی را با سلیقه فراوان به آواز در می‌آورد که تا آن زمان چندان رایج نبود. به عنوان مثال می‌توان به گوشه نی داوود اشاره کرد. دلکش به تأسی از روح‌انگیز این گوشه را پیش از ورود به بیداد در بسیاری از آوازهای همایونش می‌گنجاند ولو اینکه در رنگ آمیزی آن سلیقه خود را بکار می‌برد و مُهر سبک مستقلش را بر آن می‌کوفت. اما به گفته همایون خرم دلکش بخشی از آموزش خود را نیز مدیون ابوالحسن صبا بود. گرچه در منابع موجود کمتر به این نکته اشاره رفته اما اتفاقاً گشت‌وگذاری در ردیف‌های صبا آشکار می‌سازد که تا چه اندازه آموخته‌های ردیفی دلکش به روش صبا نزدیک بوده است: «روش صبا کاملاً بر پایه تأکید بر گوشه‌های سازنده استوار شده و نه تکرار نغمات کمابیش یکسان با نام‌های گوناگون.» در زمینه آرایه‌های آوازی و مشخصاً تحریرها و غلت‌ها، دلکش بسیار خوش‌سلیقه و دقیق بود و بطور محسوس نزدیک به مکتب اصفهان. حنجره دلکش تحریرهای طبیعی، عمیق و در عین حال بی‌تکلفی را به گوش می‌رساند. تحریرهای دلکش «دهانی» نبود و از گلو برمی‌خاست. تک‌تکیه‌ها و دوبل تکیه‌های او بسیار خوش‌ساخت بودند و به‌کارگیری متداول این دو نوع تحریر (هم در ترانه‌ها و هم در آوازهای کلاسیک) در واقع از ویژگی‌های سبکی دلکش به‌شمار می‌رفتند و به‌همین‌جهت تمام خوانندگانی که تحت سیطره نام او وارد دنیای موسیقی آن دوران می‌شدند در پی بازتولید همین دو گونه تحریر بودند. برای اثبات این مدعا کافی است به ترانه‌های پروین زهرایی منفرد گوش کنیم که او کاربرد این تک‌تکیه‌ها را برای هر چه بیشتر «دلکش وار» شدن اجراهایش بکار می‌برد. دقت دلکش در القای درونمایه شعر و حالت‌های امری، استفهامی، تأکیدی و اخباری از یک‌سو، ادای بلیغ واکهها، که حتی گاه شکلی وسواس‌گونه به خود می‌گرفت، از سویی دیگر فضایی فاخر و به قول برخی «ادیبانه» به کارهای او می‌بخشید. باید یادآور شد که دلکش اصول صحیح دکلاماسیون را در مکتب عبدالعلی وزیری آموخته، ارزش آواشناختی واکه‌ها و همخوان‌ها را فراگرفته بود. آنگونه که خود می‌گفت: «وزیری، یک آینه می‌داد دستم، می‌گفت بگو آ! دهانت را درست باز کن، نه این‌طوری، نه آن‌طوری.» علی تجویدی به نوبه خود بر قابلیت دلکش در این زمینه پای می‌فشارد و می‌گوید: «دلکش به شعر جان می‌داد.» از آغاز دهه ۴۰ که ارکسترهای کوچک رادیو تهران که تعداد اعضایشان از ۱۵ نفر تجاوز نمی‌کرد روند تکمیلی گرفت. با پیدایش ارکسترهای بزرگ تنظیم چند صدایی موسیقی کلاسیک ایرانی نیز اقبال افزون‌تری نزد آهنگسازان یافت. اجرا با ارکسترهای بزرگ فوت‌وفن خاص خود را می‌طلبید. دلکش به مدد دوستان آهنگساز و با تکیه بر استعداد بی‌نظیرش توانست این فوت‌وفن را فراگیرد و آثار بسیاری را همراه ارکسترهای بزرگ از خود به یادگار بگذارد. زنده‌یاد حسین قوامی (فاخته‌ای) سال‌ها پیش در اظها نظری در مورد دلکش گفته بود که وی هرگز نشنیده است صدای دلکش در همراهی با ارکستر کمترین فالشی داشته باشد. همایون خرم و پرویز یاحقی که سالها سابقه کار با دلکش را تجربه کرده بودند، در دو مصاحبه جداگانه پس از درگذشتش، بر استعداد موسیقایی و به خصوص بر حس ضرب و درک ریتم او تأکید می‌ورزیدند.

مرگ:

دلکش در چهارشنبه شب ١١ شهریورماه ١٣٨٣ خورشیدی، در آستانهٔ هشتادسالگی، در بیمارستان مهر تهران به مرگ طبیعی چشم از جهان فروبست و در گورستان امامزاده طاهر (کرج) در نزدیکی خاک استادش، عبدالعلی وزیری، و در کنار خاک همکاران و دوستان سال‌های دورش، بنان و فاخته‌ای (حسین قوامی) و حبیب‌الله بدیعی، به خاک سپرده شد. بر سنگ آرامگاه او چنین می‌خوانیم: «در اینجا آتش کاروان هنر، دلکش، آرمیده‌است».

 

آرامگاه دلکش
 آرامگاه دلکش

آوازها و ترانه‌های ماندگار:

از ماندگارترین تصنیف‌های دلکش می‌توان به تصانیف زیر اشاره کرد.

 

نام ترانه آهنگساز ترانه سرا دستگاه
یاد کودکی علی تجویدی رحیم معینی کرمانشاهی بیات اصفهان، سه‌گاه و شور
بازگشته علی تجویدی رحیم معینی کرمانشاهی  
سفرکرده علی تجویدی رحیم معینی کرمانشاهی چهارگاه
می‌گذرم علی تجویدی رحیم معینی کرمانشاهی چهارگاه
پشیمان شدم علی تجویدی رحیم معینی کرمانشاهی  
جانی دنیا گذرد علی تجویدی اسماعیل نواب صفا  
هستی سوز علی تجویدی اسماعیل نواب صفا  
بر تربت حافظ علی تجویدی علی تجویدی سه‌گاه
آمد با دلجویی علی تجویدی ؟  
یاد من کن علی تجویدی ؟ ماهور
آتش کاروان علی تجویدی بیژن ترقی شور
آشفته پرویز یاحقی اسماعیل نواب صفا  
پربسته پرویز یاحقی اسماعیل نواب صفا  
گردباد پرویز یاحقی ؟  
موج پرویز یاحقی اسماعیل نواب صفا  
بهانهٔ تو پرویز یاحقی اسماعیل نواب صفا  
نوای دل جواد لشگری معینی کرمانشاهی  
آه بی‌اثر مجید وفادار اسماعیل نواب صفا  
دنیا من مجید وفادار اسماعیل نواب صفا  
خاکستر من مجید وفادار اسماعیل نواب صفا  
بندهٔ عشق مجید وفادار اسماعیل نواب صفا  
سایه مجید وفادار ؟  
جام طلا مجید وفادار ایرج فاطمی  
آمد نوبهار مهدی خالدی اسماعیل نواب صفا  
سعی باطل مهدی خالدی اسماعیل نواب صفا  
ناامید مهدی خالدی اسماعیل نواب صفا  
رفتی مهدی خالدی اسماعیل نواب صفا  
قصهٔ بی‌حال مهدی خالدی اسماعیل نواب صفا  
داغ لاله مهدی خالدی اسماعیل نواب صفا  
اشک و آه مهدی خالدی اسماعیل نواب صفا  
قهر عاشق مهدی خالدی اسماعیل نواب صفا  
آمد نوبهار مهدی خالدی اسماعیل نواب صفا  
نالهٔ دل مهدی خالدی اسماعیل نواب صفا  
دل غافل مهدی خالدی اسماعیل نواب صفا  
به کنارم بنشین مهدی خالدی رهی معیری  
بردی از یادم (دوصدایی با ویگن) مصطفی گرگین‌زاده پرویز خطیبی  
ساز شکسته   محمود ثنایی  
خدا کند عاشق شوم همایون خرم بیژن ترقی  
رقص گیسو فریدون حافظی دکتر میر ناصر شریفی  
تنهایی جواد لشگری معینی کرمانشاهی  
رویای شیرین جواد لشگری ایرج تیمورتاش  
بدرقه      
مهمانت کنم      

آوازها:

از دلکش نزدیک به دویست آواز در مایه‌های مختلف ضبط شده‌است و هم‌اکنون در آرشیو رادیو موجود می‌باشد. از این میان تنها جهت نمونه به چند آواز مشهور وی اشاره می‌شود.
«ای که گفتی هیچ مشکل چون فراق یار نیست»، آواز شور با همراهی ویلن مجید وفادار و تار حمید وفادار
«هر که مهر رخ زیبای تو در دل گیرد»، آواز ابوعطا با همراهی ویلن ؟ (نوازنده شناخته نشد)
«ای خدا این وصل را هجران مکن»، آواز مثنوی افشاری با همراهی نی حسن کسایی
«معاشران گره از زلف یار باز کنید»، آواز سه‌گاه ( درآمد، مویه ، حدی ) با همراهی ویلن اسدالله ملک
«بگذار تا مقابل روی تو بگذریم»، آواز چهارگاه با همراهی ویلن علی تجویدی
«امشب ای ماه به درد دل من تسکینی»، آواز دشتی با همراهی ویلن پرویز یاحقی
«یادش‌به‌خیر آنکه دگر یاد ما نکرد»، آواز همایون
«ای که با دلشدگان بر سر ناز آمده‌ای» آواز سه‌گاه، همراه ویلن حبیب الله بدیعی و تار فرهنگ شریف
«خواهم ز خدا اینکه به دلخواه بمیرم»، آواز شوشتری همراه تار لطف الله مجد

فیلم‌ها:

هنگامی که در دوازده سالگی عصمت به تهران رسید، نمی‌دانست که سینما چیست. او هیچ‌گاه در بابل به سینما نرفته بود. در بابل سالن‌های سینمای کمی وجود داشت که همان‌ها هم در اختیار اقلیت‌های ارمنی‌ و یهودی بودند و فیلم‌های روسی و آلمانی پخش می‌کردند. زمانی که در سال ۱۳۲۹ دلکش در موسیقی ایران به اوج شهرت رسیده بود، اسماعیل کوشان از او دعوت کرد تا برای نخستین بار وارد سینمای ایران شود و در فیلم شرمسار او که فیلم‌نامه‌اش را علی کسمایی نوشته بود بازی کند. دلکش دعوت او را قبول کرد و همچنین شماری از تصنیف‌هایش را در فیلم خواند که آهنگساز آن‌ها مهدی خالدی بود و این همکاری باعث آغاز کارهای مشترک دلکش و خالدی شد. فیلم با استقبال فراوانی روبرو شد و با ۲۰۰ هزار تومان فروش، پرفروش‌ترین فیلم سال شد. سپس در فیلم مادر با قمرالملوک وزیری هم‌بازی شد. در دهه ۳۰ خورشیدی تبدیل به ستاره سینمای ایران شد و فیلم سوم‌اش به نام افسونگر ۹۷ شب در دو سینمای «همای» و «دیانا» به اکران درآمد و بیش از ۳۰۰ هزار تومان در آن زمان فروخت. او در دهه ۳۰ در چند فیلم دیگر هم بازی کرد و در سال ۱۳۵۱ پس از چند سال وقفه دوباره به سینما برگشت و در فیلم قمار زندگی نقش خواننده‌ای به نام «دلکش» را بازی کرد که دختر خواننده‌ای به نام «لیلا» (با بازی لیلا فروهر) دارد. اما از این فیلم استقبال نشد.

فیلم سال اکران کارگردان در نقش توضیحات
مادر 1331 اسماعیل کوشان ربابه دلکش در این فیلم با قمرالملوک وزیری هم‌بازی شد.
قمار زندگی 1351 عباس کسایی دلکش در این فیلم دلکش در نقش خواننده‌ای به نام «دلکش» بازی می‌کند که دختری به نام «لیلا» (با بازی لیلا فروهر) دارد.
فردا روشن است 1339 سردار ساگر - در این فیلم دلکش با فردین و ملکه رنجبر هم‌بازی شد.
عروس فراری 1337 اسماعیل کوشان در نقش خودش در این فیلم دلکش در نقش خودش بازی کرده که در جریان کنسرتی در رامسر جایش با یک دختر روستایی عوض می‌شود. در این فیلم ناصر ملک‌مطیعی هم بازی کرده است.
ظالم بلا 1336 سیامک یاسمی فاطی دلکش در این فیلم با ویگن هم‌بازی شد.
شیرفروش 1339 اسماعیل کوشان - مریم دلکش در این فیلم با حمیده خیرآبادی هم‌بازی شد.
شرمسار 1329 اسماعیل کوشان - دلکش در این فیلم افزون بر بازی کردن، چند تصنیف هم خوانده که آهنگساز آن‌ها مهدی خالدی بوده و این همکاری سرآغازی برای کارهای دیگر آن‌ها شد.
شانس و عشق و تصادف 1338 حسین مدنی - -
دسیسه 1333 علی کسمایی - -
خانه خراب 1354 نصرت اله کریمی - -


برچسب ها

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

نظرات ارسال شده

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

تبادل لینک هوشمند

  تبادل لینک هوشمند : برای تبادل لینک ابتدا مارا با عنوان شهر من بابـــــــــل وآدرس http://babol-bax.ir لینک نمایید سپس مشخصات لینک خود را در زیر نوشته . در صورت وجود لینک ما در سایت شما لینکتان به طور خودکار در سایت ما قرار میگیرد.

  عنوان :
  آدرس :
  کد : کد امنیتیبارگزاری مجدد